Besรถket i Prag gjordes i samband med en pressresa tillsammans med Visit Czech Republic, men alla tankar och รฅsikter รคr (som vanligt) mina egna.
Nรคr jag senast besรถkte Prag fรถr mer รคn 10 รฅr sedan, skulle jag inte sรคga att jag upplevde kroglivet som hippt. Jag รฅt definitivt bra mat pรฅ trevliga restauranger redan dรฅ, men alternativen var ofta vรคldigt robusta och traditionella. Det รคr inte fรถrrรคn de senaste รฅren som Prag har blivit en internationell matstad att rรคkna med. Mรฅnga restauranger i Prag รคr heta och hungriga. Och det mรคrks pรฅ intresset fรถr staden.
Idag รคr inte Paris och London sjรคlvklart fรถrstahandsvalen fรถr lรฅngdistansresenรคrer pรฅ besรถk i Europa, utan Prag ligger ofta hรถgt pรฅ รถnskelistan. Och kan en matupplevelse bli annat รคn minnesvรคrd nรคr den รคr omgiven av en unik historisk miljรถ, kombinerat med traditionella lokala ingredienser och influenser frรฅn omvรคrlden? En sagostad med vassa restauranger och skรถn atmosfรคr. En vinnande kombo!
Vid mitt besรถk i Prag i oktober hann vi inte bara med att gรฅ pรฅ en riktigt bra guidad restaurangtur med fantastiska Karolina pรฅ Taste of Prague (rekommenderas varmt!), utan รคven prova nรฅgra andra riktigt unika guldkorn.
En kuriosa att notera: Om du rรคknar antalet restauranger och cafรฉer i listan och delar de pรฅ 3 dagar, sรฅ fรถrstรฅr du att vi รฅt mycket mat. Tre underbara matdagar helt enkelt!
Manifesto Market – Trendigt hawker center
Nรคr en restaurang inte bara serverar mat, utan ett helt koncept och en upplevelse, dรฅ tar det maten till nya hรถjder. Precis som Manifesto Market gรถr. I ett sunkigt rivningskvarter dit ingen ville gรฅ, flyttade man in ett 20-tal containrar och byggde tillsammans med designers och innovativa kockar ett matparadis.
Manifesto Market รคr ett upscale hawker center med lika mรฅnga restauranger som containrar. Det hรคr รคr inte bara ett stรคlle fรถr att dricka drinkar under heta sommarkvรคllar, utan det hรคr รคr ett stรคlle att hรคnga pรฅ รฅret om. Pรฅ vintern kan du รคta middag i vรคrmen i uppvรคrmda genomskinliga tรคlt och vรคrma dig vid nรฅgon av de mรฅnga eldarna. Det hรคr รคr lite som ett mysigt vardagsrum, fast utomhus. Bredvid en bro. Och det รคr lite det som รคr tjusningen med stรคllet. Allt รคr temporรคrt och de vet inte hur lรคnge de kommer att kunna vara kvar pรฅ platsen innan byggherrarna fรฅr igenom alla bygglov. Men tar tillstรฅndet slut, sรฅ packar man ihop och flyttar till ett annat rivningskvarter.
Vi slรฅr oss ner i en av de uppvรคrmda, genomskinliga tรคlten och vรคrmer oss med en mugg med varmt, julkryddat vin. Miljรถn inne i tรคlten รคr hรคrlig med skรถna stolar, filtar och en kristallkrona. Jag kan tรคnka mig att det รคr extra mysigt hรคr pรฅ kvรคllen, nรคr all belysning รคr tรคnd och infravรคrmarna lyser rรถtt i natten.
Som ett klassiskt hawker center bestรคller du vad du รถnskar frรฅn nรฅgon av de mรฅnga restaurangerna. Ett perfekt sรคtt att รคta middag fรถr ett stรถrre sรคllskap med mรฅnga olika viljor som inte kan enas om en restaurang. Lunchen vi รฅt bestod av en Kaukasisk grilltallrik, grillade skaldjur och grรถnsaker och kanske de godaste pommes frites jag nรฅgonsin รคtit frรฅn Faency Fries. Tallrikarna รคr stora och allt รคr vรคldigt vรคllagat och vรคlsmakande. Kรคnner du fรถr att รคta nรฅgot annat? Hรคr hittar du allt frรฅn indiskt till ostron, schnitzel och ramen.
Idag finns Manifesto market pรฅ tvรฅ platser i Prag (Florenc och Andฤl), jag besรถkte den i Florenc.
Manifesto Market
Na Florenci
11 000 Prag
Karta
KRO Kitchen – Oemotstรฅndlig comfort food
KRO Kitchen รคr den dรคr restaurangen som vi alla hade รถnskat skulle ligga pรฅ andra sidan gatan frรฅn dรคr vi bor. Det dรคr otvungna stรคllet som man trรถtt glider in pรฅ en lรถrdagseftermiddag och blir serverad comfort-food-deluxe-extra-allt tills man nรถjt rullar ut dรคrifrรฅn vid middagstid. Fรถr det hรคr รคr sรฅ bra, att jag skulle kunna รคta hรคr varje vecka.
KRO Kitchen i Karlรญn รคr ett rotisseri, bistro och cocktailbar med skandinavisk inredning och internationella smaker. Hรคr serverades kyckling med olika tillbehรถr. Bestรคll in en kvarts kyckling, nรฅgra sides och nรฅgra sรฅser och lyckan รคr fullkomlig. Det sรคgs att det hรคr รคr den enda snabbmatsrestaurangen i Prag som har en egen sommelier. En riktig sjyst kombo. Jag skulle dock inte kalla ett rotisseri fรถr snabbmat, men baren gรฅr varm av bestรคllningar av drinkar med finess.
Jag kan bara sรคga att det hรคr รคr ett stรคlle fรถr hela familjen, fรถr alla dagar och fรถr alla smaker. Om du sรฅ gillar kimchi, miso, brynt smรถr eller rรถkt majonnรคs. Och kyckling.
KRO Kitchen
Sokolovskรก 79
Karlรญn
186 00 Prague 8
Eska – Hett och hippt
Het, hetare, Eska! Fรถr รคr det nรฅgon restaurang som gjort stadsdelen Karlรญn kรคnd, sรฅ รคr det Eska. Eska รคr inte bara en restaurang, utan รคven en bar med grymma drinkar, en delikatessbutik och ett bageri. Det hรคr รคr hรถgljutt men samtidigt gemytligt, i en industriell lokal med hรถgt i tak.
Eska รคr den enda restaurangen pรฅ denna lista som fรฅtt en Bib Gourmand frรฅn Guide Michelin – en utmรคrkelse fรถr god mat och god kvalitet. Guide Michelin skriver dock att Eska รคr ett ”traditionellt kรถk”, men nรคr jag lรคste det sรฅ undrar jag nรคstan om de ens besรถkt stรคllet? Eska serverar modern tjeckisk mat, med fokus pรฅ mellanrรคtter. Jag vet inte om jag skulle kalla ”rรถdbetor med glรถgg och riccota” fรถr traditionellt kรถk, men mรฅnga av ingredienserna pรฅ menyn รคr definitivt traditionellt tjeckiska. Som rรคtten ”potatis i aska” – en rรคtt med rรถkta potatisar, karp, kefir, dill och torkad รคggula. Vad som รคr det traditionella? Karp รคts till jul i Tjeckien.
Restaurangen har en nordisk sparsmakad inredning, men med ett stort รถppet kรถk som bรฅde รคr livligt, kontinentalt och vรคldoftande. Fรถr det som serveras hรคr รคr riktigt bra. Det รคr innovativt, vackert upplagt och med en kรคnsla fรถr de lokala rรฅvarorna som lyfter bรฅde rรฅvaran och hela rรคtten till oanade hรถjder.
Till efterrรคtt glider en fluffig vฤtrnรญk in – en tjeckisk petit choux av surdeg fylld med len karamell och vaniljkrรคm. Jag vet inte vad det รคr med vaniljkrรคmen och karamellen som fรฅr mig pรฅ fall, men det hรคr รคr en efterrรคtt att drรถmma sรถta drรถmmar om i veckor efterรฅt.
Eska
Pernerova 49
186 00 Karlรญn
Kantyna – Kรถttรคlskarens paradis
”Kantyna” pรฅ tjeckiska betyder ”matsal”, men det hรคr รคr sรฅ lรฅngt ifrรฅn en matsal som du kan komma. Det hรคr รคr snarare ett matpalats, eller kanske รคnnu mer ett kรถttpalats. I de majestรคtiska lokalerna av en gammal bank, huserar idag en restaurang med kรถttbutik. Hรคr tar man inte bordsbokningar, utan hรคr glider du in nรคr du kรคnner fรถr det och slรฅr dig ner dรคr det finns plats. Om det finns plats. Annars gรฅr det lika bra att stรฅ och hรคnga vid det stora marmorbordet mitt i restaurangen.
Nรคr du kommer in genom dรถrrarna hรคr sรฅ fรฅr du ett papperslapp som ser ut som en meny i handen. Nรคr du sedan gรฅr runt och hรคmtar mat och dryck, sรฅ markeras allt du plockar upp pรฅ din papperslapp. Nรคr du sedan รคr fรคrdig med middagen sรฅ betalar du genom att lรคmna in din papperslapp. Easy peasy, eller hur?
Vi fick en stรฅplats vid det stora marmorbordet, som snabbt bรถrjade fyllas med diverse kรถttrรคtter – hรคngmรถrad rรฅbiff, schnitzel, perfekt rosa rostbiff, pulled beef och picklade grรถnsaker. Rรคtter som gjorda fรถr att dela pรฅ, utan att vara fรถr mรคktiga. En ljuvlig lunch fรถr en karnivor som jag.
Alldeles fรถr hรถgljutt och alldeles fรถr mycket folk fรถr din smak? Vid ingรฅngen finns en stor kรถttdisk dรคr du kan kรถpa med dig nรฅgot fรถr att njuta pรฅ en parkbรคnk i solen istรคllet.
Kantรฝna
Politickรฝch vฤzลลฏ 1511/5
110 00 Novรฉ Mฤsto
Oh Deer Bakery – Sรถt som socker
Oh dear vad jag har lรคngtat efter ett stรคlle som detta! รven om jag inte ens visste att det fanns, sรฅ fyller detta stรคlle mitt behov av sรถta bakelser flera gรฅnger om!
Oh Deer Bakery serverar cronuts, de dรคr bakverken som รคr en blandning av en munk och en croissant och som blev hypade i New York fรถr nรฅgra รฅr sedan. Det hรคr รคr sรฅ syndigt gott att jag nรคstan skรคms lite att sรคga att jag fullkomligt รคlskar det. Den cronut som jag pekade pรฅ visade sig ha vit choklad och kokos pรฅ toppen och var fylld med mandelkrรคm. Ni fรถrstรฅr ju. Efter en sรฅn hรคr friterad drรถm sรฅ kan man vรคnta med lunch en stund.
Den Oh Deer Bakery som jag besรถkte (lรฅg bredvid shoppingcentrumet Quadrio) hade inga vanliga bord fรถr en lรฅng fika, utan enbart barstolar vid fรถnstret. Det finns dock hela fyra Oh Deer Bakery i Prag, sรฅ om du inte kan sitta dรคr lรคnge – sรฅ kan du รฅtminstone fika pรฅ flera stรคllen!
Oh Deer Bakery
Purkyลova 74/2
110 00 Novรฉ Mฤsto
Knedlรญn – Nytรคnkande traditioner
En av de mest tjeckiska rรคtterna รคr knedlรญky – en kokt dumpling – som oftast รคts istรคllet fรถr potatis till traditionella tjeckiska rรคtter. Pรฅ Knedlรญn hittar du en modern variant pรฅ den traditionella tjeckiska dumplingen, dรคr degknytena fylls med sรถta eller salta fyllningar. Och det รคr en spรคnnande kombination!
De sรถta dumplingarna รคr fyllda med bรคr, choklad, nรถtter och kokos och passar perfekt som tillbehรถr till en kaffe istรคllet fรถr en kaka. Smaken รคr inte alltfรถr sรถt, dรฅ bรคren i min hallondumpling bjuder pรฅ syra som motverkar den vita chokladens sรถtma. Jag vet inte riktigt vad jag ska jรคmfรถra dessa bakverk med – kanske en blandning mellan en pitepalt och en vaniljbulle?
De salta bullarna รคr matiga och fyllda med rรคkor med thailรคndska kryddor, biff eller grรถnsaker. Kanske inte helt passande till en kopp kaffe, utan snarare fรถr en snabb lunch. Om du ska prova endast en knedlik och ska vรคlja mellan en sรถt eller en salt, skulle jag definitivt rekommendera en sรถt.
Pรฅ Knedlรญn finns varje dag upp till 25 olika typer av dumplings och det verkar hittills som att detta รคr det enda stรคllet i Prag som du kan hitta nรฅgot liknande. Vรคl vรคrt ett besรถk!
Knedlรญn
Nรกrodnรญ 115/24
110 00 Novรฉ Mฤsto
Restaurace Tiskarna
Kรคnner du bara fรถr att รคta pรฅ en tjeckisk bistro med bra mat och bra priser? Dรฅ passar Restaurace Tiskarna dig! Tiskarna betyder ”tryckeri”, dรฅ det i detta hus trycktes sedlar fรถr 100 รฅr sedan. Och arvet frรฅn den tiden mรคrks, i allt frรฅn inredning till meny. Det finns till och med ett avsnitt i menyn som tillรคgnas tiden som โFirst republicโ, med rรคtter som inte bara รฅts fรถr 100 รฅr sedan, utan รคven idag. I denna del av menyn hittar du kรฅlsoppa, kanin och oxsvans. Mรคttande och robust.
I den โvanligaโ menyn hittar du bland fรถrrรคtterna andra klassiker som beef tartar och picklad ost – vilket var precis det jag bestรคllde in. Picklad ost รคr lite av min favorit. En sรฅn rรคtt som man kan รคta bรฅde till fรถrrรคtt, tillbehรถr eller huvudrรคtt. Rรฅbiffen kom med brรถd och en persiljesallad och var sรฅ stor att den skulle ha kunnat vara en huvudrรคtt. Ett mycket bra val om jag fรฅr sรคga det sjรคlv.
Restaurace Tiskรกrna
Jindลiลกskรก 940/22
110 00 Novรฉ Mฤsto
Lokรกl – Traditionellt
Oavsett alla trendiga restauranger ovan, sรฅ gรฅr det inte att รฅka till Prag utan att ha gรฅtt pรฅ en riktigt tjeckisk restaurang! Det hรคr รคr det som Michelin-guiden borde kalla fรถr traditionellt kรถk! En sรฅdan dรคr hรคrlig restaurang dรคr รถlen flรถdar ut frรฅn stora รถlfat och maten รคr sรฅ kaloririk att du รถnskat att du tagit pรฅ dig byxor med gummiband i midjan. Lokal รคr en restaurangkedja som finns รถver hela Tjeckien och till och med pรฅ flera stรคllen i Prag. I slimmade lokaler med de enkla borden pรฅ rad och utan vare sig tavlor eller andra dekorationer, serveras en enkel meny utan nรฅgra krusiduller. Och det รคr populรคrt – bรฅde bland tjecker och turister.
Vi fick in ett helt bord med tallrikar med en massa olika kรถtt, korvar, ost, inlagd sill och friterad ost. Och รถl sรฅ klart. รven om jag inte รคr nรฅgon korvfantast, sรฅ รคr det hรคr mat som รคr som gjord fรถr att รคtas till รถl.
Lokรกl Dlouhรก
Dlouhรก 33
110 00 Starรฉ Mฤsto
Guidad gastrotour med Taste of Prague
Besรถken pรฅ KRO Kitchen, Lokal, Kantyna och Eska gjordes pรฅ den guidade gastronomituren med Taste of Prague – en fullspรคckad tur av bรฅde fakta och mat . Du bokar din egna guidade tur pรฅ deras sida eller varfรถr inte bara kolla in deras stora lista med tips pรฅ restauranger i Prag. Jag kan inte annat รคn รคlska deras slogan – ”Because you did not come to Prague to lose weight, did you?”.
Hoppas nรฅgon av restaurangerna faller dig i smaken! Eller har du nรฅgot fler tips pรฅ restauranger i Prag som jag missat?
Jag mรฅste till Prag :) kram
Jag med! Jag mรฅste till Prag igen! :) Kram!
Skall till Prag i juni sรฅ รคr tacksam fรถr dessa tips:)
Tack fรถr toppentips!! Var pรฅ Eska i gรฅr och det var fantastiskt!
Tack sjรคlv! Sรฅ kul att du gillade Eska – var fantastiskt bra nรคr jag var dรคr!
Vi รฅker pรฅ julmarknad i Prag pรฅ torsdag, tredje gรฅngen vi รฅker dit och vi รคlskar verkligen denna mysiga stad! Vi har faktiskt bokat bord till pรฅ torsdag kvรคll pรฅ Lokรกl Dlouhlรก. Ska bli spรคnnande!
Lรฅter som du har en riktigt hรคrlig lรฅnghelg framfรถr dig! Berรคtta gรคrna vad du tyckte om Lokal, jag รคlskade stรคmningen pรฅ den Lokal jag besรถkte – hoppas det รคr lika genuint tjeckiskt och lika gott fortfarande!