Reseminnen i julgranen

ร„nda sedan jag kรถpte en trรคjulgran med smรฅ hรคngande trรคfigurer i Bratislava fรถr nรฅgra รฅr sedan, har jag bรถrjat kรถpa julgransprydnader nรคr vi reser. Absolut inte i samma utstrรคckning som mitt samlande av fulmuggar, men det har definitivt blivit mer pynt med รฅren. Det ska inte vara kulor med stadens namn i skrivstil och smรฅ glasรคnglar, utan snarare lite kitschiga figurer med mycket fรคrg. Dรฅ vรฅr gran รคr en riktigt flรคskig Disneygran med mรคngder av snรถ, passar det att fylla granen med mรคngder av julgransprydnader. Egentligen vill jag att granen ska blinka lite mer, men det fรฅr rรคcka med de hundra smรฅ lamporna som fรฅr snรถn att glittra istรคllet.

Jag har valt ut fem favoriter ur granen, som fรฅr mig att drรถmma mig tillbaka till tidigare รฅrs julresor.  Hur ser din gran ut? Har du ocksรฅ fyllt granen med minnen? Marias memoarer har gjort en flaggirlang med flaggor frรฅn de lรคnder hon besรถkt. Himla trevligt tycker jag! Kanske vore nรฅgot fรถr mig att pyssla med till nรคsta jul?

 

Favoritminne 1: London, England

Frรฅn London har jag tvรฅ juldekorationer frรฅn Harrods. Ett glittrande guldigt Big Ben och en glittrande rรถd dubbeldรคckare. De รคr otroligt tunga dock, lite knepigt att placera dem i granen utan att kvistarna bรถjer sig lite. Men vad gรถr man inte fรถr sรฅ snygga prydnader?

 

Favoritminne 2: Tallinn, Estland

I Estland hittade vi dessa hรคrliga trรคsoldater. Tvรฅ stycken blev det, i olika fรคrger och med olika vapen. Det kostade bara tio kronor styck, sรฅ jag borde nog ha kรถpt fler.

Julkulor med resetema

Favoritminne 3: Krakow, Polen

Ingen som besรถkt Polen kan ha undgรฅtt detta folklore mรถnster. Det finns verkligen รถverallt. Nรคstan lite kurbits, eller hur? Jag kรถpte bara en kula med mig frรฅn Polen, bรฅde fรถr att handbagaget bรถrjade bli fullt och fรถr att jag inte riktigt var sรคker pรฅ att kulan skulle passa i granen. Lite fรถr mycket rosa och ljusblรฅtt och lite fรถr lite rรถtt och guld.

Julkulor med resetema

Favoritminne 4: Tallinn, Estland

ร„nnu fler kulor frรฅn Estland tรคnker nu nu? Ja, det blev en hel del inkรถpt i Tallinn. Denna lilla rรถda och guldiga snรถgubbe tillhรถr ett set med รฅtta olika figurer. Superfina smรฅ trรคfigurer handmรฅlade med blommor och mรถnster. Julgranar, matrjosjkas, torn med lรถkkupoler och gubbar med hatt.

Julkulor med resetema

 

Favoritminne 5: Great Ocean Road, Australien

Det roliga med vรฅr koalakula รคr att ingen av oss kommer ihรฅg nรคr vi kรถpt den. Vi kan inte minnas att vi kรถpte den i Australien, sรฅ antagligen รคr den kรถpt i Sverige. Men det spelar egentligen ingen roll alls, fรถr nรคr jag ser den sรฅ lรคngtar jag รคndรฅ tillbaka till de vilda koalorna vi mรถtte vid Great Ocean Road i Victoria. Dessa underbara smรฅ pรคlsbollar! ร„lskar koalor!

Julkulor med resetema

7 KOMMENTARER
  1. Tack sรฅ mycket fรถr lรคnkningen! ? Och koalan var ju hur sรถt som helst! Jag har faktiskt bara kรถpt en julgransprydnad utomlands, ett guldigt รถlstop med glittrande skum frรฅn Bayern ?

    • Ha ha, underbart! Men varfรถr har inte vi ocksรฅ ett guldigt รถlstop frรฅn Bayern? Vill ocksรฅ ha! Min mans slรคkt รคr ju dรคrifrรฅn, men att vi bara har varit dรคr pรฅ sommaren kan ju vara en orsak till att vi inte kรถpt nรฅgot julpynt dรคrifrรฅn… ?

  2. Vilka fina julgransprydnader! Koalan รคr ju otroligt sรถt. Efter helgens snabbvisit i Dublin har jag ju numera en julgranskula med irlรคndska fรฅr :-) Jag har vรคldigt mycket julpynt som รคr kรถpt i USA men eftersom vi har katt sรฅ fรฅr det ligga gรถmt i kartonger och blir inte upphรคngt i granen tyvรคrr. Gjorde det misstaget en gรฅng hemma hos mina fรถrรคldrar och deras katt lyckades vรคlta granen sรฅ nรฅgra av mina finaste Hallmark-julgransprydnader gick i kras. (Som tur var lyckades jag hitta likadana pรฅ ebay senare.)

    • Kan du inte hรคnga pyntet hรถgt uppe i granen? Sรฅ trรฅkigt att ha det i en lรฅda pรฅ vinden! Sรฅg en skรคmtbild av en plastjulgran fรถr kattรคgare, dรคr man inte sรคtter i de nedre grenarna i granen, kanske vore nรฅgot fรถr er? ?
      Tur du fick tag pรฅ Hallmark-prydnaderna igen!!! Men jag antar att det inte blev billigt… ?

  3. Vilka fina prylar du tagit hem! :) Jag รคr dรฅlig pรฅ prylar och dessutom dรฅlig pรฅ julgran … Nรคr jag var liten hade vi dรคremot alltid flaggor i julgranen. De hรคrstammade frรฅn min farmor och farfar, sรฅ supergamla :)

    • Tack snรคlla du! โค๏ธ Jag mรฅ ha ett minimalistiskt hem, men nรคr det gรคller julgranen och julbelysningen pรฅ balkongen sรฅ gรฅr jag all in!
      Finns flaggorna kvar i slรคkten? Hade varit fantastiskt att ha en sรฅnt minne i granen!

Lร„MNA ETT SVAR

Vรคnligen ange din kommentar!
Vรคnligen ange ditt namn hรคr

Resebloggare, gastronaut, fotograf och familjeรคventyrare med รถver 60 lรคnder i bagaget. Eva รคlskar resor som innehรฅller vacker natur, vandringskรคngor och vรคllagad mat. Pรฅ resesajten Rucksack tar hon med dig till vรคrldens alla hรถrn med hjรคlp av sina inspirerande bilder och texter.

Relaterade artiklar

Boka, avboka och tรคnka om?

Har ni nรฅgon gรฅng skrapat lite pรฅ ytan av era semesterplaner och insett att de inte hรฅller? Bokat, avbokat och tรคnkt om? Det รคr precis det jag gjort idag.

Det hรคr med att bli sjuk pรฅ semestern

Februari. Vabruari. En mรฅnad fylld av otรคckt hostande mรคnniskor i kollektivtrafiken och evigt snorande barn. Ni har sรคkert redan gissat det. Mitt sportlov blev inte sรฅ aktivt som jag hoppats pรฅ. Jag har tillbringat en skidsemester i Schweiz under en filt pรฅ ett hotellrum.

ร…ret som gรฅtt i resor 2016

Vilket hรคrligt reseรฅr 2016 har varit! Ibland รคr det bra att stanna upp en stund och reflektera รถver allt man varit med om och njuta lite i efterhand.

ร„r det vรคrt att resa bort pรฅ en weekendresa?

Semesterdagarna bรถrjar ta slut och det gรถr รคven energin i slutet av รฅret. De mรถrka dagarna i november och december kan suga musten ur...

Pisa – Eller ett inlรคgg om รถverturism och resebesvikelse – Italien

Att resa ska vara spรคnnande, inspirerande och ge minnen fรถr livet, men om ditt resmรฅl istรคllet blir till en motbjudande soppa av รถverturism och det enda du vill รคr att รฅka dรคrifrรฅn? Det var vad som hรคnde mig i Pisa.

Jag erkรคnner. Jag samlar pรฅ souvenirer.

Samlar du pรฅ souvenirer? Det gรถr jag! Men jag samlar inte pรฅ vad som helst, utan jag samlar pรฅ fulmuggar.
ร„nnu mer reseinspiration

ร…ret i resor 2020

Reseรฅret 2020. ร…ret som blev nรฅgot annat รคn nรฅgon av oss nรฅgonsin kunnat tro. ร…ret som fรถr mig bรถrjade i Vilnius och slutade med covid-19.

10 saker jag aldrig trodde jag skulle sakna med att resa

Under covid-รฅren saknade jag resande sรฅ det gjorde ont. Det gick sรฅ lรฅngt att jag till och med saknar det som irriterar mig nรคr jag reser. Hรคr รคr 10 saker som jag aldrig trodde att jag skulle sakna med att resa - men som jag nรคstan lรคngtade efter.

Hรถstlov pรฅ ร–sterlen – Skรฅne

En sista-minuten till ร–sterlen? Ja, det blev faktiskt ett hรคrligt (men oplanerat) hรถstlov i Sveriges Provence!